sidebar
Logo Top Banner
Home
slogan Alaska Timeline Alaska Kids About
Peer Work
Family & Community
History & Culture
Digital Archives
Narrative & Healing
Reading & Writing
Reading Out Loud

Love of Reading

Inspiring Readers

Featured Writers

Creative Contests

Postcard Contest

Creative Writing Contest

Pencils Full of Stars

Letters About Literature

Poetry Out Loud

Pass The Word

Libraries & Booksellers
Teaching & Learning
Contact Us

  Search Litsite Alaska
Find us on Facebook

READING AND WRITING

Home  >  Reading and Writing  >  Creative Contests  >  Creative Writing Contest
37th Annual Creative Writing Contest, 2020

Grand Prize Winner

"Slave to the Coho" by Joseph Jackson, Fairbanks

Editor's Choice

"The Ends of the Earth: Saving the Huntresses" by Olivia Lightfoot, Bayshore Elementary, Anchorage

Story

Grades K-2:

Winner: "The Craziest Thanksgiving Ever" by Teagan Thirlaway, Susitna Elementary, Anchorage
Honorable Mentions:
"Fox" by Aria Boskofsky, Chignik Lake School, Chignik
"The Bear and the Girl" by Alena Finney, Bristol Bay Christian Learning Center, King Salmon

Fiction

Grades 3-5: 

Winner:   "The Ends of the Earth: Saving the Huntresses" by Olivia Lightfoot, Bayshore Elementary, Anchorage

Honorable Mentions:
"Ninja Chicken" by Jackson Sommer, Barnette Magnet School, Fairbanks
"The Lonely Centipede's Triumph" by Isabella Strong, Tenakee Independent Learning Center, Tenakee Springs

Grades 6-8:

Winner: "Please Don't Shoot" by Craig Kimball, Polaris K-12, Anchorage

Honorable Mentions:
"The Song of a Siren" by Alexandra Prag, St. John's School, Eagle River
"The Rats of Boston" by Nora Simon, Hanshew Middle School, Anchorage
"Your Letter" by Michele Yang, Hanshew Middle School, Anchorage

Grades 9-12:

Winner: "Mama and Fairy" by Atlin Zahnow, Haines High School, Haines

Honorable Mentions
"Don't Think" by Lydia Andriesen, Haines High School, Haines
"No Name Shane" by Eddie Goans, Connections Homeschool, Soldotna
"The Friendly Cherub" by Tegan Retzer, Seward High School, Seward

Open to the Public:

Winner: "Slave to the Coho" by Joseph Jackson, Fairbanks

Honorable Mentions:
"The Path"by Tasha Anderson, Anchorage

Aaron Hehner, Frontier Charter School, Eagle River
"The Refugee" by Don Neal, Anchorage
"Salvage" by DJ Tyson, Anchorage

Nonfiction

Grades 3-5:

Winner: "5 Ways to Have Fun With a Sandwich" by Aaron Hehner, Frontier Charter School, Eagle River

Grades 6-8:

Winner: "Strange Intruders" by Brielle Lorentzen, Port Alsworth

Honorable Mentions:
"Seven Pounds to Freedom" by Selah Densmore, Cyberlynx Homeschool, Palmer
"Save the Kingdom" by Mikiah Lorentzen, Port Alsworth
"The Great King of the Tarp" by Teagann Smith, Tanalian School, Port Alsworth
Grades 9-12:
Winner: "Karyn Rock" by Lydia Andriesen, Haines High School, Haines

Honorable Mention:
"Overshadowed" by Annika Morris, West Anchorage High School, Anchorage

Open to the Public:

Winner: "Foot in Both Worlds" by Gladys Andrews Meacock, Kenai
Honorable Mentions:
"God's Country" by Theresa Gucker, Anchorage
"War" by Victoria Russo, Palmer

Poetry

Grades K-2:

Winner: "True to Me" by Teagan Thirlaway, Susitna Elementary, Anchorage

Honorable Mentions:
"Sledding" by Michael Gaffney, Anchor Lutheran School, Anchorage
"The Special Moon" by Brooklyn Marsh, Anchor Lutheran School, Anchorage

Grades 3-5:

Winner: "Artemis" by Lola Whitman, Family Partnership Charter School, Eagle River

Honorable Mentions:
"Home Is Where I'm From" by Tillman Reilly, Bowman Elementary, Anchorage
"Rain Wing" by Wyatt Voit, St. John's School, Eagle River
"The Snowstorm" by Wyatt Voit, St. John's School, Eagle River

Grades 6-8:

Winner: "Finding Heaven" by Claire Pellegrom, Kenai Middle School, Kenai
Honorable Mentions:
"The Other Side" by Aiden Bo-Well, Barnette Magnet School, Fairbanks
"My Art" by Miya Gottschalk, Kenai Middle School, Kenai
"Taste of Yellow" by Kristin Pyle, Barnette Magnet School, Fairbanks

Grades 9-12:

Winner: "Books" by Darcy Misel, West Valley High School, Fairbanks

Honorable Mentions:
"Bay in January" by Aurora Alten-Huber, Haines High School, Haines
"To Whom It May Concern" by Althea Gerlt-Nelson, S.A.V.E., Anchorage
"Earth Unkempt" by Kylie Mullaly of Seward High School, Seward
"When I Start Talking" by Anne Marie Van Couwenberghe, Dimond High School, Anchorage

Open to the Public:

Winner: "Poetry Is a Rubber Boot" by Joscelyn Moffitt, Cordova
Honorable Mentions:
"Raaf the Raven Eats Once More" by Meg Anderson, Anchorage
"Gumbo" by Brian Hutton, Anchorage
"250 Billion Stars in the Milky Way" by Erin Kelly, Talkeetna

 

Thank you to this year's judges and coordinators:

Judges

Robin Brooks
Tricia Brown
Sherri Douglas
Mei Mei Evans
Christina Gheen
CJ Hernley
Trish Jenkins
Hannah Johnson
Sara Juday
Erin Kirkland
Christina Kowalski
Zeb Kraft
Marie Lundstrom
Peggy McQuown
Kyle Mellen
Michelle Mitton
Betty Neal
Marissa Palmer
Elise Patkotak
Sarah Preskitt
Pamela Simmons
Ron Spatz
Rayette Sterling
Carol Sturgulewski
Lila Vogt
Mark Weber

Volunteer Coordinators

Carol Hernley, Sara Juday, Camille Oliver, Stephanie Platt, Stephanie Schott



sidebar
  Contact Us       LitSite Alaska, Copyright © 2000 - 2020. All rights reserved. UAA / University of Alaska Anchorage.
University of Alaska Anchorage